Spousta lidí a firem vám může tvrdit, že právě u nich vás vyjdou webovky levně. Někdo může jít ještě dál a tvrdit, že dělá webovky zdarma. Jak snadné je ale odpovědět na otázku, kolik stojí webové stránky? Odpověď je vlastně poměrně složitá. Každý má jiné potřeby. I malý web dokáže fungovat jako účinný nástroj prezentace značky, který přiláká nové zákazníky. Jiní naopak provozují rozsáhlé eshopy v různě konkurenčním prostředí a to všechno se zákonitě musí promítnout do ceny, kterou tvorba webových stránek a jejich správa stojí. Co si tedy představit pod hesly „webovky cena“, „vytvoření webových stránek cena“ a podobně? Začneme otázkou:
Co ovlivňuje cenu vytvoření webových stránek?
Tak kolik stojí webové stránky a existuje nějaká „průměrná cena webových stránek“?
Jak vidíte, bez důkladné přípravy je určit, kolik stojí vytvoření webových stránek, takřka nemožné. Ani já nemám žádnou jednoduchou stránku, která by se jmenovala třeba „Tvorba webových stránek ceník„, protože to prostě pořádně nejde. Každá zakázka je jiná, něčím specifická.
Obecně se dá říct, že rozsahem malou, ale funkční několikastránkovou prezentaci s jednoduchou přípravou bez důkladné analýzy klíčových slov lze vytvořit za přibližně 10 000,- Kč s minimálními provozními náklady (registrace domény, zaplacení webhostingu, občasná údržba). U rozsáhlejších webů je již ale nutné počítat s pořizovacími náklady v desítkách tisíc. Pokud navíc potřebujete uspět v konkurenčním prostředí, určitě se vyplatí věnovat čas a prostředky důkladné analýze klíčových slov, analýze vaší konkurence apod., aby byl váš web dobře optimalizovaný pro vyhledávače. Jak již jsem psal, to zabere hodiny perné práce a neobejde se bez placených nástrojů. O opravdu velkých webech ani nemluvě ;-).
To ale neznamená, že u mě nebudete vědět předem, kolik vás bude nový web stát. Jen je potřeba před tím vynaložit jisté úsilí. Vaše i moje. A to je u mě zdarma. Pokud tedy máte zájem, neváhejte se na mě obrátit, domluvíme si online nebo osobní schůzku, probereme vaše potřeby a já na jejich základě připravím cenovou nabídku. V ní už se cena tvorby webu i jeho následné údržby spočítat dá.
Proč nedělám webovky zdarma?
Stále vám vlastně dlužím odpověď na otázku z nadpisu tohoto článku. Odpověď už ale znáte. Protože zodpovědně se webové stránky zdarma zkrátka dělat nedají. Přípravě každého webu předchází analýza, co si od něj slibujete, jaké máte cíle a co vám má přinést. Na základě toho je zapotřebí připravit návrh, jak těchto cílů dosáhnout. Už to zabere čas. U některých projektů hodiny, u některých klidně desítky hodin. Jen tak můžu navrhnou efektivní řešení.
Samotná příprava webu, aby se dobře zobrazoval nejen na počítačích, ale i mobilních zařízeních je někdy také poměrně složitá a časově náročná práce. Pokud je pro vás důležitá pozice ve výsledcích vyhledávání, je nutná rozsáhlá optimalizace pro vyhledávače.
Pochopitelně jsou případy, kdy je web zdarma na nejlevnějším hostingu vlastně tím nejlepším řešením. Ale ne každý si může být např. zcela jist svou klientelou a potřebuje jim jen sdělit, jakou má otvírací dobu.
A jak drahý je provoz webových stránek? Cena, kterou budete platit průběžně?
Pokud řešíte pořízení nového webu, jistě vás zajímá, jaká vás čeká za provoz webových stránek cena na pravidelné faktuře. Kromě faktorů zmíněných výše, jako je cena webhostingu a náklady na pravidelné prodlužování registrace domény, je nutné počítat s platbami za použité prvky (pokročilé kalendáře, formuláře, placenou verzi šablony pro WordPress, apod.).
Cenu ovlivňuje i míra dohodnuté správy a technické podpory. To zahrnuje širokou škálo činností, které zajišťují, že web zůstane pořád aktuální, bezpečný a funkční podle vašich představ. Jedná se například o tyto oblasti:
1. Aktualizace software a zabezpečení
Abychom předešli bezpečnostním hrozbám, které by mohly web ohrozit pomocí např. v budoucnu odhaleným slabinám použitého redakčního systému a pluginů, je nutné vše pravidelně aktualizovat. Nové verze navíc často přinášejí nové a vylepšené funkce. Nic ale není dokonalé, nové verze občas přinesou i nějakou tu chybu. Občas se stane, že nová verze způsobí na vašem webu problémy. Proto používám pouze takové, které se mi osvědčili a u kterých mohu zajistit technickou podporu, která problémy rychle odstraní
2. Optimalizace výkonu
Pomalý web je problém. Nikdo nechce čekat, než se mu webová stránka načte a nebo mu pod kurzorem přestanou uskakovat odkazy kvůli postupně nahrávaným prvkům. Proto je tak důležité věnovat se rychlosti webu. A to nejen v průběhu jeho tvorby, ale sledovat kvalitu načítání průběžně.
3. Monitorování funkčnosti webu
Pokud dojde k výpadku funkčnosti webu (a stát se to může), je potřeba o tom vědět co nejdříve. Určitě se proto vyplatí web monitorovat. Existují i služby, které to dělají v omezené míře zdarma. Např. velmi kvalitní a oblíbená služba UpTimeRobot, kterou osobně využívám. Pro běžného uživatele stačí v tarifu zdarma. Každých 5 minut vyzkouší, jestli je web v pořádku. Pokud zaznamená problém, obratem vás nebo mě kontaktuje a je možné začít problém řešit. Pokud byste požadovali náročnější systém kontroly či častější kontroly, je nutné sáhnout po placneém tarifu.
4. Technická podpora v případě problémů
Pokud nastane nějaký problém (výpadek hostingu, problémy po aktualizaci systému nebo obsahu apod.) je dobré mít záložní řešení. I to mohu nabídnout. Prostě vše včetně komunikace s poskytovatelem hostingu, registrátorem domény a podobně mohu řešit za vás tak, aby byl váš web opět plně funkční v co nejkratším čase.
5. Pravidelná záloha
Při nastavování parametrů webu je nutné mít na zřeteli i jeho pravidelné zálohování. U kvalitního webhostingu je běžně v ceně alespoň denní záloha uchovávaná po dobu nejméně 7 dnů. Častější a déle uchovávané zálohy již mohou být za příplatek.
6. Optimalizace pro vyhledávače (SEO)
SEO není jednorázový proces a jestli to myslíte s optimalizací pro vyhledávače vážně, je zapotřebí web i výsledky vyhledávání bedlivě sledovat. Stejně jako nové trendy v této oblasti. Alespoň jednou za 3 – 6 měsíců vše vyhodnotit a případně aktualizovat a upravit. To je ale časově poměrně náročné a nedá se pořádně dělat bez placených nástrojů, jako je např. český Collabim.
7. Integrace nových funkcí
Pokud se změní vaše potřeby, je zapotřebí vymyslet nová řešení, nasadit nové nástroje a vše otestovat. To pochopitelně zabere nějaký čas a opět se nemusí obejít bez dalších placených nástrojů.
Jsou všechny tyto věci nutné?
To opět záleží na vašich potřebách. I proto jsou poplatky za správu a údržbu webu velmi individální. Někdo si chce čast věcí nebo vše řešit a platit přímo sám, někdo chce naopak řešení na klíč, na které nemusí sáhnout. Řádově se ale správa může pohybovat od několika stokorun měsíčně za malé klidně jednostránkové weby až do tisíců i desetitisíců za weby rozsáhlejší vyžadující náročnější přístup. To ale neznamená, že u mě částku nebudete vědět předem. Pokud se mi ozvete, po úvodní osobní nebo online schůzce, kdy si ujasníme vaše potřeby, vám budu schopný transparentně sdělit, jaká vás u mě čeká za správu webu cena a v jakém rozsahu ta správa bude.