Google Search Console: Podrobný návod jak na to

07.06.2024

Google Search Console (zkráceně GSC, dříve též Google Webmaster Central a Google Webmaster Tools) je stránka obsahující bezplatné nástroje, které umožňují majitelům a správcům webových stránek získat informace o indexaci stránek vyhledávačem Google a výkonnosti stránek v organických výsledcích vyhledávání. Určitě se vyplatí výsledky pravidelně kontrolovat. Alespoň jednou za čas, když provádíme audit webových stránek.

Díky GSC tak můžete velmi rychle zjistit např:

Jak často se vaše stránky zobrazují ve výsledcích vyhledávání Google
Pomocí jakých klíčových slov a frází se kolikrát vaše stránky zobrazily ve výsledcích vyhledávání a ke kolika proklikům tyto dotazy vedly
Kolik stránek máte indexovaných, a které naopak indexované nejsou a proč. Nové a změněné stránky můžete navíc rychleji přihlásit k indexaci
Kde máte chyby a nedostatky, které je třeba odstranit
V jakém stavu je mapa stránek vašeho webu, které stránky v ní jsou a které chybí
Základní statistiky externích i interních odkazů

Nasazení je poměrně jednoduché a základní hodnocení výsledků také. Více podrobností se dozvíte v textu. Článek je v základu rozdělen na tři části:

Jak na vašem webu nastavit, aby Google Search Console začala sbírat data, co vás zajímají
Podrobný popis jednotlivých stránek Google Search Console
Shrnutí, jaké části Google Search Console se vyplatí sledovat a co vám jejich sledování přinese

Jak nastavit Google Search Console

V prvním kroku je třeba nastavit Google Search Console tak, aby začal sběr dat. K tomu je zapotřebí se do služby přihlásit vaším účtem Google. Jestli to bude účet osobní nebo si vytvoříte speciální pro správu webu, záleží pouze na vás.

Ověření vlastnictví webu

Google Search Console nezačne pochopitelně sbírat data náhodně z jakéhokoli webu, který se pokusíte nastavit. Po přihlášení se vám zobrazí okno, abyste ověřili, že webové stránky, které chcete sledovat, patří opravdu vám. Máte dvě možnosti:

Google Search Console - pole pro výběr ověření webu
Doména (doporučeno) – stačí zadat vaši doménu (např. vrbacky.com) a GSC začne váš web sledovat. Protože nejčastěji budete nastavovat sledování celého webu, doporuuji právě tento postup.
Předpona adresy URL – tuto variantu lze použít, pokud budete chtít sledovat pouze část webu. Nejčastěji pouze některou ze subdomén nebo pouze verzi HTTPS.

Ověření domény

Pokud použijete doporučené ověření domény, budete požádáni o vložení speciálního řetězce mezi DNS záznamy. To není nijak složité. Nejde udělat univerzální návod, protože rozhraní každého registrátora resp. poskytovatele DNS to řeší jinak, ale pokud budete mít problém, jejich zákaznická podpora vám jistě pomůže. Okno, kde se řetězec zobrazí navíc umožňuje zobrazení návodu pro vybrané poskytovatele DNS. Nebo se zkuste obrátit na mě a rád vám poradím.

Ve zkratce zadáte v novém DNS záznamu do položky Název vaši doménu (např. vrbacky.com), jako TTL dáte dobu platnosti v cache v sekundách (používám 3600), Typ zvolíte TXT a jako Text (hodnota) vložíte ten řetězec. A to je celé. Pak už musíte jen pár hodin počkat, až se záznam „propíše“ Internetem. Udává se, že to trvá až 48 hodin. Z osobní zkušenosti jsem se ale nikdy nesetkal s tím, že by to trvalo déle než hodin pár.

Protože to ale chvíli trvá, hned po nastavení získáte hlášku o neúspěšném ověření vlastnictví. Její hlavička vypadá takto:

Google Search Console - Neúspěšné ověření vlastnictví

Jednoduše to zkuste po pár hodinách a uvidíte, že vše proběhne bez problémů.

Ověření předpony adresy URL

Pokud chcete ověřit pouze jeden protokol (např. HTTPS) nebo subdoménu, je toto metoda, kterou musíte zvolit. Po zadání celé adresy (včetně např. https://) a stisku tlačítka „Pokračovat“ vám Google Search Console nabídne několik způsobů ověření. Je na vás, který zvolíte:

Soubor HTML – GSC vám nabídne ke stažení soubor, který nahrajete např. pomocí FTP do kořenového adresáře s prezentací pro danou doménu / subdoménu.
Značka HTML – GSC vygeneruje metaznačku, kterou nakopírujete ho sekce <head> domovské stánky.
Google Analytics – Pokud je váš web již napojený na Google Analytics, můžete toto ověření použít i pro GSC.
Správce značek Google – Ve Správci značek si můžete vytvořit značku kontejneru, kterou použijete pro ověření webu.
Poskytovatel názvu domény – Nastavení podobné ověření domény. Navržený DNS záznam typu TXT ale vložíte pro konkrétní subdoménu (jako Název použijete adresu subdomena.vasweb.cz).
Google Search Console - Ověření webu

Po stisku tlačítka „Ověřit“ u zvolené varianty Google Search Console velmi rychle ověří, že daná adresa patří vám a může začít sbírat data.

Nastavení přístupových práv

Na stránce „Nastavení“ v položce „Uživatelé a oprávnění“ budete nastaven jako vlastník. Pokud chcete přidat další uživatele a nastavit jim práva, jaká jim náleží, uděláte to právě z této stránky.

jak začít sbírat data s Google Search Console

Než na vašem webu proběhne indexace Google, je dobré vyhledávači říct, jaké stránky má indexovat. Jinak byste museli čekat, až se Googlebot dostane na váš web z nějakého externího odkazu. I tak je ale nutné říct, že indexace nějaký čas trvá a po přidání neproběhne okamžitě. Čekejte, že indexování stránek proběhne až za několik dní.

Přihlášení stránek k indexaci Google – Mapa stránek

Jako první je dobré webu říct, jaké stránky má procházet a indexovat. Nejsnazší způsob, který můžete použít, je nastavit odkaz na mapu stránek vašeho webu. Mapa stránek obsahuje (pokud je aktuální) odkazy na všechny stránky a pokud používáte redakční systém, třeba WordPress, i na jednotlivé příspěvky, kategorie apod.

Google Search Console - Stránka pro zadání a kontrolu mapy stránek

Google tak velmi snadno najde stránky, které má procházet. Nastavení se provede v levém sloupci stránek GSC. V kategorii indexování je položka „Soubory Sitemap“, kde můžete odkaz na mapu přidat.

Přihlášení stránek k indexaci Google – Jednotlivé stránky

Stránky je možné přidat do indexace i ručně. K tomu slouží horní pole s textem „Zkontrolujte libovolnou adresu ve zdroji …“, kam zadáte adresu nově indexované stránky a Google ji zařadí k indexování nebo reindexaci, pokud se jedná o stránku, která již v indexu je, ale změnili jste ji.

Google Search Console - Okno s detaily stránky a informacemi o indexaci

Jak pracovat s Google Search Console

Google Search Console obsahuje řadu stránek, mezi kterými se můžete přepínat pomocí menu v levé části obrazovky. V této kapitole si podrobně popíšeme všechny z nich, abyste získali přehled, co vše může Google Search Console nabídnout.

Přehled

První stránka, která vás přivítá, je stránka Přehled. Tato stránka obsahuje souhrn základních informací důležitých pro hodnocení webu.

Google Search Console - Ukázka stránky Přehled

Hned první je graf výkon, který zobrazuje, počet prokliků, ke kterým vyhledávání na Google vedlo. Tedy kolikrát na odkaz na váš web někdo ve výsledcích vyhledávání kliknul.

Druhým polem je Indexování kde najdete, kolik stránek vašeho webu má údaje v indexu Google a kolik stránek se indexovat nepodařilo. Součástí je i graf, jak se obě metriky vyvíjely v čase. Pokud by Vás zajímaly podrobnosti (proč např. stránky nejsou indexované nebo které přesně indexované jsou), stačí kliknout na tlačítko „Celý přehled >“ a dostanete se na stránku „Stránky„, kde je mnohem víc podrobností.

Pole „Kvalita“ ukazuje základní kvalitativní ukazatele. Rychlost dle Core Web Vitals používající údaje z Chrome UX Report a údaje, kolik stránek komunikuje přes zabezpečený protokol HTTPS a kolik ne. Pokud máte v položce „Neplatné“ jiné číslo než 0, můžete kliknout na tlačítko „>“, které vás přenese na stránku s více detaily.

Vylepšení“ ukazuje, kolik stránek má nějaké informace pomáhající indexaci Googlu navíc jako jsou strukturovaná data.

Kontrola adresy URL

Tady není moc co popisovat. Odkaz přemístí kurzor do vyhledávacího pole „Zkontrolujte libovolnou adresu ve zdroji …“ v horní části stránky a vy můžete zjistit, co o konkrétní stránce z z vašeho webu obsahuje index Google. Zda je stránka indexovaná, zda komunikuje přes HTTPS atd. Pokud je stránka nová a v indexu ještě není nebo jste stránku změnili, můžete tlačítkem požádat o její prioritní indexování, aby byl index aktuální.

Výsledky výhledávání

První stránkou ve skupině „Výkon“ jsou „Výsledky vyhledávání“. Tato stránka je velmi důležitá. Obsahuje totiž souhrn informací, jak si váš web ve vyhledávači vede.

Google Search Console - Výsledky vyhledávání

Graf a zobrazené metriky

Nejvýraznější v horní části je graf a barevná pole v velkými čísly. Tato oblast zobrazuje v horní části 4 metriky. Pomocí zatržítka si jednotlivé z nich můžete zobrazit nebo skrýt v samotném grafu a tabulce, která je v dalším poli. Pokud máte zobrazenou jen 1 nebo 2 metriky, jsou osy Y popsané a mají škálu. Při více metrikách se škála skryje.

Celkový počet kliknutí“ ukazuje, kolikrát daný den někdo kliknul na výsledek vyhledávání odkazující na váš web.

Celkový počet zobrazení“ říká, kolikrát se váš web zobrazil ve výsledcích vyhledávání (tzv. SERP).

Průměrná míra prokliku“ se vypočítá ze dvou výše uvedených metrik a ukazuje, kolik procent zobrazení vedlo k prokliku. Tato metrika je velmi důležitá. Pokud máte totiž nízkou míru prokliku, je možné, že se váš web zobrazuje často, ale buď na nízkých pozicích nebo nebo je text, zobrazený u výsledku vyhledávání nezajímavý a uživatel na něj prostě neklikne.

Průměrná pozice“ je prostě pozice, na které se váš web ve výsledcích vyhledávání ve vybraném časovém období umisťuje. Určitě je dobré ji držet na co nejnižším čísle, ale mnohem důležitější než průměr, je pozice u jednotlivých dotazů. A tím se dostáváme k dalším částem obrazovky – tabulce a filtrům.

Tabulka

Pod grafem je tabulka, ve které můžete v horním řádku přepínat, jakou veličinu chcete zobrazit. Kromě jednotlivých vyhledávacích frází (dotazů) můžete hodnotit i např. jednotlivé stránky, země, odkud byl tazatel připojený či zařízení, které použil. Můžete se podívat i na vývoj v jednotlivých dnech. V dalších sloupcích jsou pak zobrazené metriky, které jste nastavili u grafu v horní části obrazovky.

Filtry

Kliknutím na jednotlivé řádky v tabulce můžete navíc nastavit filtry na danou hodnotu. Např. kliknutím na konkrétní dotaz se nastaví filtr pouze pro tento dotaz, graf se překreslí a metriky přepočítají. Kliknutím na datum můžete snadno zobrazit výsledky pro konkrétní den. Potřebný filtr můžete nastavit i stiskem tlačítka „+ Nové“ za seznamem filtrů.

Aktivní filtry jsou zobrazené úplně nahoře nad oblastí s metrikami a grafem. Většinu filtrů můžete jednoduše vypnout pomocí křížku za textem filtru. První dva se vypnou nedají (mají ikonu tužky) a kliknutím otevřete okno s nastavením. U prvního nastavujete, jaké výsledky vyhledávání chcete zobrazit. Nejčastěji je to „Web“, ale nastavit se dá i např. vyhledávání obrázků. Druhý filtr je sledované období. Pokud např. nastavíte pouze 1 den, tady se můžete vrátit k 28 dnům, 3 měsícům atd. nebo si můžete nastavit vlastní interval.

Objevit

Tato stránka připomíná stránku „Výsledky vyhledávání“, ale zobrazuje data z kanálu „Objevit“, anglicky Google Discover. Tento kanál dostupný v aplikaci Google, na plochách zařízení s OS Android a na domovské stránce webu Google pro mobily umožňuje sledování webu a zobrazení novinek, aniž by je uživatel musel aktivně vyhledávat. Tento kanál je tedy důležitý, neboť umožňuje zvýšit návštěvnost vašeho webu.

Na stránce jsou 3 možné metriky: „Celkový počet kliknutí„, „Celkový počet zobrzení“ a „Průměrná míra prokliku„. Jejich význam je stejný jako na stránce „Výsledky vyhledávání„.

Stránky

Google Search Console - Ukázka stránky "Stránky"

Na této stránce se můžete podívat, kolik stránek na vašem webu je indexováno a kolik ne. Vše je i graficky znázorněno na časové ose v grafu. Pod grafem je možné otevřít seznam indexovaných stránek, kde najdete i podrobnosti, co o daných stránek Google v indexu má a kde můžete požádat o indexaci dané stránky. Je to v podstatě stejný detail, který se vám otevře, pokud necháte stránku zkontrolovat zadáním adresy do vyhledávacího pole na vrchu stránky Google Search Console.

V dalším oddílu na stránce jsou jednotlivé důvody, proč nejsou některé stránky indexovány a co tomu brání včetně počtu stránek a trendu. Kliknutím na jednotlivé důvody se otevřou podrobnosti včetně seznamu konkrétních stránek. Důvodů může být celá řada. Ať už se jedná o stránky, které nebyly nalezeny (chyba 404) nebo se na webu vyskytuje duplicitní stránka bez kanonické verze vybrané uživatelem (stránka má na webu jinou duplicitní, ale není nastavená, která z nich je ta správná – kanonická a Google zvolil jako kanonickou jinou a tuto zobrazovat nebude).

Soubory Sitemap

Tuto stránku už jsme si představili výše. Je na ní možné přidat nové mapy stránek nebo prohlížet jak vypadají ty, které jsme přidali dříve. Je dobré se sem občas podívat, zda je vaše mapa stránek aktuální nebo nebyl při jejím procházení nalezen nějaký problém.

Odebrání

Google web pravidelně prochází a zjišťuje, kde došlo ke změnám, které stránky stále existují, které se změnily, a které popřípadě zmizely úplně. Většinou se tedy o aktualizaci výsledků vyhledávání na vašem webu nemusíte starat. Google to udělá za vás. Pokud byste ale chtěli nějakou stránku přeci jen zachovat, ale dočasně ji z výsledků smazat, navrhnout nějakou stránku k aktualizaci, protože index obsahuje zastaralé údaje apod., máte také tu možnost.

Návrh na odstranění a aktualizace mohou navíc podávat i vaši návštěvníci. Na této stránce můžete monitorovat, jaké stránky vaši návštěvníci navrhli právě k aktualizaci či jako jako nevhodné kvůli explicitnímu obsahu.

Stránka má 3 záložky, První „Dočasná odstranění“ zobrazuje vaše žádosti na dočasné odstranění stránek z výsledků vyhledávání. Standardně je odstranění platné na 6 měsíců. Pokud chcete stránku odstranit úplně, musíte ji buď smazat nebo ji zablokovat pomocí zakázání indexace.

Pokud chcete zablokovat další stránku nebo skupinu stránek, stačí kliknout na tlačítko „Nová žádost„. Systém vám nabídne, co všechno chcete odstranit a zda chcete stránku odstranit z výsledků vyhledávání a vymazat aktuální verzi v mezipaměti nebo chcete vymazat pouze mezipaměť, která se s příštím prohledávání webu obnoví. Výsledky vyhledávání do té doby budou zobrazovat, že popis stránky není k dispozici.

Google Search Console - Žádost o odstranění stránky z indexu Google

Druhá záložka „Zastaralý obsah“ zobrazuje žádosti o aktualizaci stránek, které byly podány pomocí veřejného nástroje k odstranění zastaralého obsahu. V tabulce je nejen adresa, ale i typ žádosti (buď odstranění mezipaměti, pokud stránka stále existuje nebo celé stránky, pokud byla smazána). Sledovat můžete i stav žádosti.

Poslední záložka „Filtr bezpečné vyhledávání“ zobrazuje stránky, které byly v posledních 6 měsících navrženy k odstranění kvůli explicitnímu obsahu. Pochopitelně se může stát i chyba. Je proto dobré se občas podívat, jestli je tento seznam prázdný. Pokud byste tam našli nějakou nesrovnalost, můžete se odvolat pomocí žádosti o kontrolu. Pokud byste ale měli na webu skutečně něco závadného, je potřeba po nápravě počkat 2-3 měsíce před podáním žádosti, aby měly systémy Google dost času změny zpracovat.

Dojem ze stránky

Tato stránka shrnuje výsledky, které jsou detailněji zobrazeny na následujících dvou stránkách GSC. Konkrétně Core Web Vitals, které popisuji detailně v jiném příspěvku a zda komunikují všechny stránky prostřednictvím HTTPS.

Core Web Vitals

Pokud je o rychlosti vašeho webu dostatek informací v Chrome UX Report, zobrazí Google Search Console relevantní informace pro počítače i mobilní zařízení na této stránce. Pokud za posledních 90 dní dostatek informací nemá, odkáže vás na PageSpeed Insights, kde si rychlost webu můžete ověřit sami v jednorázovém testu. Více o testování rychlosti stránek a interpretaci výsledků testů si můžete přečíst v mém příspěvku, který se tomu věnuje.

HTTPS

Google Search Console - Výsledek analýzy URL, zda komunikují přes HTTPS

Grafické a slovní zhodnocení, zda váš web komunikuje celý prostřednictvím zabezpečeného protokolu HTTPS. Tento protokol je dnes již samozřejmostí a Google penalizuje, pokud nějaké stránky komunikují pomocí nezabezpečeného HTTP. Věnujte proto pozornost, zda máte v červeném poli „URL bez HTTPS“ nulu a zda textové hodnocení pod grafem nezobrazuje v posledních 90 dnech nějaký problém.

Navigační struktura

První ze stránek ve skupině „Vylepšení“. Tato stránka ukazuje, kolik z vašich stránek má ve strukturovaných datech data o navigační struktuře, tedy položku „BreadcrumbList“ obsahující data o tzv. drobečkové navigaci. Drobečková navigace je seznam odkazů na nadřazené stránky a kategorie zobrazené stránky. To co se u složitějších webů zobrazuje jako např. „Domácí stránka >> Kategorie >> Podkategorie >> Stránka“.

Gogole může tyto informace používat pro rozšířené zobrazení výsledků vyhledávání a je proto vhodné je na stránkách mít. V případě, že je s některou položkou problém, můžete to zjistit právě na této stránce. Stejně jako si můžete v sekci „Zobrazit data o platných položkách“ v tabulce „Příklady“ ověřit, které stránky tato data obsahují. Pokud na některý řádek v tabulce kliknete, v pravé části obrazovky se zobrazí kód strukturovaných dat se zvýrazněnou položkou „BreadcrumbList“.

Vyhledávací pole odkazů na podstránky

Tato stránka ukazuje, zda a na jakých stránkách máte ve strukturovaných datech položky „WebSite“ a „SearchAction“, které umožní zobrazení vyhledávacího pole v rozšířených výsledcích vyhledávání pomocí Google.

Stejně jako v případě navigační struktury, i tady si můžete kliknutím na konkrétní stránku v tabulce „Příklady“ zobrazit pro kontrolu relevantní položky ve strukturovaných datech.

Ručně provedené zásahy

Google se snaží neustále zlepšovat své algoritmy, aby uživatelům předkládal co nejrelevantnější a nejpřesnější odpovědi na jejich dotazy. Každý algoritmus má ale své slabiny. Těchto slabin se snaží někteří uživatelé využít a posunout své stránky na vyšší pozice ve výsledcích, než by jim správně náleželo. Pokud kontrolor Google objeví, že váš web obsahuje něco takového, co je v rozporu se zásadami společnosti Google, provede zásah, který buď zhorší hodnocení nebo rovnou zablokuje zobrazování webu či jeho částí ve výsledcích vyhledávání. Často se může jednat např. o snahu zmanipulovat vyhledávací index pomocí nepovolených praktik. Právě o takovýchto zásazích budete upozorněni záznamem na této stránce.

Pokud ale píšete stránky tak, aby byly čtivé a obsahovaly zajímavý text s přínosnou informační hodnotou, nemusíte se bát. I tak je ale dobré se na tuto stránku občas podívat. Chybu může udělat každý. A pokud jste web právě koupili nebo jinak získali, je dobré se podívat, jestli vám tam po předchozím majiteli nezůstal nějaký kostlivec ve skříni. I to se může stát. Pokud žádný ze zásahů není relevantní, požádejte o kontrolu, kde vysvětlíte, co způsobovalo problém, co jste udělali pro jeho odstranění a zdokumentujete výsledky těchto kroků. Pár dní až týden to potrvá, ale jistě se dočkáte odstranění zásahu.

Google Search Console - Prázdný seznam Ručně provedených zásahů

Bezpečnostní problémy

Google sleduje i to, jestli váš web nevykazuje příznaky napadení hackerským útokem či nevykazuje chování, kterým by mohl poškozovat návštěvníky nebo jejich počítače např. instalací nechtěných či dokonce škodlivých programů nebo weby snažící se získat od návštěvníků důvěrné informace. Takto identifikované weby jsou ve výsledcích označené jako potenciálně nebezpečné, popř. se při pokus o jejich otevření zobrazí varování.

Stejně jako u ručně provedených zásahů je i tady nutné všechny uvedené problémy odstranit a zažádat o kontrolu. Ta za několik dní rozhodne o přehodnocení rozhodnutí.

Odkazy

Tato stránka podává přehled o externích odkazech, tedy odkazech ukazujících na váš web z cizích stránek a interních odkazech, které odkazují na vaše stránky ze stejného webu. Obojí jsou důležité.

První v pořadí jsou externí odkazy. Tento sloupec zobrazuje, kolik odkazů ukazuje na jednotlivé stránky vašeho webu, kolik odkazů je započítáno z různých webů a jaký je nejčastější text, který na váš web odkazuje. Zajímavé informace, které vám mohou pomoct v rámci optimalizace pro vyhledávače (SEO) při získávání zpětných odkazů. Kvalitní zpětné odkazy mohou zvýšit reputaci vašeho webu a Google vás postrčí na vyšší pozice ve výsledcích hledání.

Interní odkazy uvádějí, kolik odkazů směřuje na kterou ze stránek vašeho webu. Je dobré se občas podívat, jestli jsou v přehledu uvedeny všechny důležité stránky. Pokud Googlu nevnutíte adresu vašich stránek jinak, je to právě pomocí odkazů, jak ji Googlebot najde a může dojít k indexaci, na jejímž základě se stránka dostane do výsledků vyhledávání. Interní odkazy navíc mohou přimět návštěvníka k tomu, asi si pročetl i další stránky vašeho webu a setrval na něm déle. To zvyšuje pravděpodobnost konverze i hodnocení Google, což se opět projeví vyššími pozicemi ve vyhledávání.

Nastavení

Ověření vlastnictví

V nastaveních si můžete zkontrolovat, zda jste ověřeným vlastníkem webu. Kliknutím otevřete detail, jak bylo vaše vlastnictví ověřeno.

Uživatelé a oprávnění

Google Search Console - Tabulka uživatelů

V kolonce „Uživatelé a oprávnění“ vidíte uživatele, kteří jsou k tomuto webu připojení. Kliknutím na tlačítko „>“ zobrazíte podrobné informace o jednotlivých uživatelích a můžete přidávat uživatelé další. Včetně oprávnění.

Přidružení

Kolonka „Přidružení“ shrnuje, s jakými dalšími službami máte Google Search Console propojenou. Standardně je možné připojit např. Google Analytics. Tato služba pak může využívat a zobrazovat i údaje z GSC.

Změna adresy

„Změna adresy“ se používá, pokud chcete změnit adresu vašeho webu na nějakou novou a nechcete přijít o data v indexu. Na starém webu nastavíte přesměrování s kódem 301 a pomocí tohoto nastavení dáte Google vědět, jaká je nová adresa.

Hromadný export dat

Pokud využíváte službu BigQuery pro analýzu dat, můžete si v položce „Hromadný export dat“ nastavit, jak a kam se mají data exportovat, abyste mohli provádět datové analýzy.

robots.txt

V „robots.txt“ máte souhrný přehled, jaké soubory s tímto názvem máte na svém webu. Kliknutím na jednotlivé soubory si můžete prohlédnout jejich obsah.

Statistiky procházení

Velmi zajímavé informace poskytuje sekce „Statistiky procházení“. Tato část nastavení totiž ukazuje podrobnější informace, jak Googlebot prochází jednotlivé stránky vašeho webu.

Google Search Console - Náhled stránky "Statistiky procházení"

V horní části jsou uvedeny 3 níže popsané metriky, které je možné zobrazit níže v grafu:

Celkový počet žádostí o procházení„. Statistika ukazuje součet žádostí o procházení. Duplicitní požadavky na procházení jedné adresy se do této metriky nezapočítávají.

Celková velikost ke stažení“ zobrazuje celkovou velikost souborů, které musel Googlebot stáhnout za zobrazené období. Jde o všechny soubory (tedy HTML, skripty, CSS, obrázky atd.).

Průměrná doba odezvy“ je skutečná reakce serveru na žádost o načtení zprůměrovaná za daný den a uvedená v milisekundách. Neobsahuje tedy vykreslování zdrojů na stránce (zpracování skriptů, obrázků atd.). Pokud se některý den v této metrice objeví nečekaně vysoká hodnota, je dobré se podívat, jestli nebyl nějaký problém se serverem (např. výpadek hostingu). Čím rychlejší navíc odezva je, tím více stránek stihne robot projít. Ideální jsou hodnoty do 200 ms. I 200 – 400 ms jev pořádku. Nad 400 ms je už ale dobré se zaměřit, jestli by našla odezva zkrátit. Časy kolem půl sekundy na stránku už jsou opravdu dost a je na místě uvažovat i o změně hostingu.

Stav hostingu je možné ověřit i položkou „Stav hostitelského serveru„. Kromě stručného textového zhodnocení je možné tlačítkem „>“ zobrazit detailnější rozpis, který se dá dále rozbalit do časové osy, na které jsou vidět problematické dny obsahující neúspěšné požadavky.

Stručný návod, jak používat Google Search Console

V předcházející kapitole jsem se snažil popsat, co jednotlivé stránky zobrazují. Vytvořil jsem tak poměrně obsáhlý popis. Jak to všechno ale použít při běžném sledování webu? V této kapitole bych vám rád ukázal, jak využívám GSC běžně já. Berte to jako inspiraci, jak získat od Google statistiky vyhledávání, zkontrolovat indexované stránky a obecně udělat základní kontrolu webových stránek, jestli jsou v pořádku a nic nebrání jejich zobrazení ve výsledcích vyhledávání.

Jednou z prvních věcí, kterou dělám hned po spuštění nového webu je napojení nejen na Google Analytics, ale i Google Search Console.
Každý den se podívám na základní statistiky na kartě „Přehled“, kde hned vidím, jak si web stojí z hlediska návštěvnosti z organického vyhledávání a zjistím, jestli není nějaký problém, který by vedl k poklesu indexovaných stránek či mohl zhoršit pozici ve výsledku vyhledávání.
Rovnou zkontroluji i kartu „Výkon“, jestli nedošlo k nějakému nepředpokládanému výkyvu, který by mohl znamenat problém. Důležité je slovo „nepředpokládanému“. Běžný pokles např. o víkendu nebo sezónní pokles je u řady webů zcela normální. Záleží na jeho zaměření.
Kouknu, jestli není žádný záznam v „Ročně provedených záznamech“ a „Bezpečnostních problémech“. Pro jistotu.
V nastavení si prohlédnu i „Statistiky procházení“, jestli ani zde není něco podezřelého, jako třeba problémy ve stavu hostitelského serveru apod.
Jednou za čas se ve „Výsledcích vyhledávání“ podívám i na seznam dotazů, které vedou k vysokým počtům zobrazení. Na takové dotazy je dobré se zaměřit. Jednoduchým kliknutím na dotaz se můžete podívat, na kterou stránku směřuje a tu buď zkusit optimalizovat nebo vytvořit dotazu vlastní stránku, aby se web zobrazoval na co nejlepších pozicích.
Ve „Výsledcích vyhledávání“ sleduji i míru prokliku jednotlivých stránek v souvislosti s jejich pozicí. Pokud se některá stránka zobrazuje poměrně vysoko, ale má nízkou míru prokliku, je něco špatně. První, na co se snažím zaměřit, je název stránky a její popis. Nezajímavý výsledek můžou uživatelé přeskočit, ať je vysoko jak chce.
A občas si prostě projedu Google Search Console komplet. Občas člověk narazí na něco zajímavého nebo na nějakou změnu, kterou Google implementoval. Jednou za čas to udělá. I proto se vyplatí sledovat aktuality, kde se o nich můžete dozvědět s předstihem.

Závěr

Google Search Console je bezplatný, poměrně jednoduchý a přitom silný nástroj pro majitele a správce webových stránek. Je proto velmi důležité věnovat mu náležitou pozornost.

Dobře pochopená a interpretovaná data poskytují řadu informací o tom, jak návštěvníci přistupují k vašemu webu prostřednictvím vyhledávače Google a tato data je možné využít k další optimalizaci a zlepšení viditelnosti ve výsledcích vyhledávání.

Vzhledem k tomu, že Google tento nástroj poměrně často aktualizuje, vyplatí se sledovat novinky na jejich účtu a sítí X.

Chcete pomoct s nastavením a interpretací Google Search Console?

Velmi rád na vašem webu nastavím sledování pomocí Google Search Console a pomohu Vám s interpretací naměřených dat.